Kreatinas vienas iš populiariaisų papildų kuris vartojamas siekant padidinti fizinį darbingumą. Daugybė mokslinių tyrimu parodė, kad kreatinas gali padėti padidinti raumenų masę ir jėgą (12).

Dauguma žmonių mano, kad kreatinas yra nesaugus vartoti ir gali turėti šalutinių poveikių, bet kaip rodo moksliniai tyrimai kreatinas yra vienas labaisuiai ištirynėtų ir saugiausių maisto papildų (123).

Kas yra kreatinas?

Kreatinas tai medžiaga natūraliai randama raumenų ląstelėse. Kreatinas padeda raumenims gaminti energiją atliekant maksimalius ar intensyvius fizinius krūvius.

Kam rekomenduojama vartoti 

Kreatino papildas didina fizinį darbingumą atliekant vienkartinį ar pasikartojantį maksimalų fizinį krūvį, kurio trukmė yra 6–30 s, o poilsio trukmė tarp krūvių yra nuo 20 s iki 5 min.

Teoriškai kreatino papildas turėtų padidinti darbingumą atstovų tų sporto šakų, kur didelio intensyvumo trumpi krūviai kaitaliojasi su trumpomis pertraukomis arba nedidelio krūvio tarpsniais. Papildas nepagerina vienkartinio krūvio darbingumo, nes nepaveikia pradinio ATF lygio prieš krūvį. Tačiau papildas pagreitina kreatinfosfato ir ATF resintezę pertaukų metu tarp didelių, trumpai trunkančių krūvių. Sporto praktikoje kreatino rekomenduojama vartoti:

  • jėgą ir raumenų hipertrofiją ugdantiems sportininkams (jėgos trikovininkams, metikams, kultūristams);

  • greitumą, jėgą, galingumą ugdantiems sportininkams (sunkiaatlečiams, sprinteriams, šuolininkams, metikams, komandinių sporto šakų atstovams);

Dozavimas, vartojimo schemos

Dažniausiai rekomenduojamos kreatino vartojimo schemos yra:

Sankaupos sudarymo ir palaikymo

Sankaupos sudarymo ir palaikymo vartojimo schema. Sankaupa: pirmas 5–7 dienas rekomenduojama vartoti po 5 g keturis–šešis kartus per dieną, iš viso suvartojant per dieną 20–30 g (0,3 g/kg kūno masės). Palaikymas: vartojama nuo 3 iki 5 g per dieną (0,03 g /kg kūno masės).

Vartojimo be sankaupos schema 

Vartojimo be sankaupos schema: rekomenduojama vartoti po 2–3 g per dieną Ši schema tokia pat veiksminga kaip ir sankaupos palaikymo schema, tik sankaupos slenkstis pasiekiamas praėjus 28–30 dienų.

Yra ir kitų kreatino dozavimo rekomendacijų:

  • Rekomenduojama per pirmas 5 dienas suvartoti 20 g kreatino po 1 g 20 kartų per dieną. Taip pasiekiamas greitesnis ir veiksmingesnis (+ 13 proc.), palyginti su įprastinio sankaupos tarpsniu, kreatino atsargų papildymas organizme. Vėliau rekomenduojama vartoti po 3–5 g (0,03 g /kg kūno masės) kreatino monohidrato.

  • Rekomenduojama kreatiną vartoti mažomis dozėmis (0,03–0,1 g/kg kūno masės). Taip vartojant, kreatino atsargos organizme papildomos per 3–4 savaites. Teigiama, kad toks vartojimas, derinamas su jėgos pratyboms, skatina organizmo adaptaciją fiziniams krūviams ląsteliniu ir molekuliniu lygiu. Jei su kreatino vartojimu yra vartojama angliavadenių ar baltymų maisto papildų, papildomai skatinama insulino sekrecija ir tokiu būdu organizme padedama sulaikyti 25 proc. sukauptų kreatino atsargų. Toks būdas, palyginti jį su daţniausiai rekomenduojamomis vartojimo schemomis, vis dėlto neturi didesnės įtakos fiziniam darbingumui.

  • Rekomenduojama vartoti kreatiną cikliškai: 3–5 dienas rekomenduojama vartoti po 5 g keturis–šešis kartus par dieną, suvartojant 20–30 g/per dieną (0,3 g/kg kūno masės). Vėliau daryti 3–4 savaičių pertrauką ir vėl vartoti.

Komentarai (0)

Product added to wishlist
Prekė pridėta į palyginimą

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus, kuriuos galėsite bet kada atšaukti. Daugiau informacijos.